
Hogyan vágj bele a szakmába frissen végzettként? - 2. rész
Előző cikkünkben részletesen kielemeztem, hogy mit is jelent az alkalmazotti munkaviszony és a szépségipari állások esetén ez milyen előnyökkel és hátrányokkal jár.
Vizsgáljuk most meg közösen azt, hogy milyen lehetőséged van, ha nem alkalmazottként szeretnél dolgozni, hanem egy önállóbb, bátrabb lépéssel szeretnél a karriered elkezdeni.
Helyiség bérlés – saját vállalkozás működtetése
Talán manapság a legnépszerűbb megoldás az, ha az üzletben egy részt (asztalt, ágyat) vagy egy önálló helyiséget bérelsz. Ennek első feltétele, hogy kiváltsd a vállalkozói igazolványt és a helyiség tulajdonosával vagy főbérlőjével bérleti szerződés köss, amely alapján a vállalkozásod telephelyként működhet a bérelt területen, a bérleti díj megfizetése után pedig nagyjából szabadon végezheted a tevékenységed.
A bérlés előnyei
- A munkarendeet, a munkaidőt, a szabadnapokat és a szabadságot is magadnak határozod meg, ebbe nincs senkinek beleszólása, nem kell senkitől engedélyt kérned vagy alkalmazkodnod.
- Az áraindat te kalkulálod ki szakmai tudásod, az anyagok-eszközök minősége és persze a költségeinek figyelembe vételével.
- Te hozol döntést arról, hogy melyik szolgáltatásra mennyi időt szánsz.
- Te határozod meg azt, hogy milyen típusú vendégkört szeretnél megcélozni, így jó eséllyel olyan emberekkel fogsz dolgozni, akikkel öröm lesz azt az 1-2 órát eltölteni.
- Te döntesz arról arról, hogy milyen eszközökkel, gépekkel, anyagokkal szeretnél dolgozni.
- Ha üres helyiséget bérelsz, te alakíthatod ki saját igényednek megfelelően a munkakörnyezetet.
- A bevételed arányosan növekedni fog a befektetett munkával – a rendszeres kiadásokon felül (bérleti díj, adók, járulékok, anyagok) a teljes bevétel felett te rendelkezel, amely hosszabb távon várhatóan magasabb, mint egy alkalmazotti nettó fizetés.
- A vendégköröd sokkal inkább hozzád fog kötődni, mintsem a szalonhoz, ahol dolgozol, így ha valamiért helyet kell változtatnod, jó eséllyel a vendégeid követni fognak az új helyre is.
A bérlés hátrányai
- A vállalkozás indításakor komolyabb beruházásokat kell tenned: meg kell vásárolnod a szalonmunkához szükséges eszközöket, anyagkészletet, ha nem berendezett a helyiség, akkor bútorokat.
- A vállalkozásnak folyamatos fenntartási költségei vannak: adók, bérleti díj, járulékok – ezeket már az első hónaptól kezdve ki kell fizetni függetlenül attól, hogy esetleg volt-e elég bevételed – az első időszak veszteségének finanszírozásához szükséges lehet egy kisebb tőkére.
- Marketing tervet kell készítened arra vonatkozóan, hogy milyen módon fogod népszerűsíteni a szolgáltatásaidat és adott esetben erre anyagi forrásokat kell áldoznod pl.: hirdetés, szórólap, weboldal, névjegykártya.
- A munkaidőd nem jár le a szalonmunkával, sokszor azon kívül is időpontot egyeztetned a vendégekkel, frissítened kell a hirdetéseidet, fényképeket válogatni, logózni, ezeket feltölteni a közösségi médiára – mivel saját vállalkozásodról van szó, ez bizony a legtöbbször a szabadidőd rovására megy.
- A továbbképzéseidet magadnak kell finanszíroznod a vállalkozás bevételéből.
- Ha szabadságra mész vagy esetleg megbetegednél, arra az időszakra nem kapsz fizetést, a táppénz is nagyon minimális – időben kell tartalékot képezned ezekre a váratlan bevétel kiesésekre.
Önállóság szemben a biztonsággal
Látható tehát, hogy a bérleti díjas rendszer esetén jóval nagyobb a szabadságod és önállóságod, nagyobb a várható bevételed, azonban a rád nehezedő feladatok és persze az anyagi terhek, a kockázat is jelentősen több az alkalmazotti jogviszonyhoz képest.
Egyikre sem lehet azt mondani egyértelműen, hogy jobb mint a másik, meg kell találnod azt a lehetőséget, ami a te élethelyzetedhez, habitusodhoz, munkaszemléletedhez a leginkább megfelelő, mert hosszútávon csak az lesz működőképes.
A cikk következő részében megnézzük közösen azt, hogy milyen egyéb, kombinált megoldásokkal találkozhatsz, amikor munkába szeretnél állni.
Cikk szerzője:
Darabos Évi